İnternetten Canlı Tv Yayını Yapmak

İnternette son 1-2 yıl içerisinde bildiğiniz üzere radyolar moda oldu. Önüne gelen ben dj’yim heyyo cuppa cuppaa diyip kendi radyosunu kurdu. Tabi hemen hepsinin dinleyici kitlesi 10-15 ‘i geçemedi. Ee normal, herkesin bilgisayarın da mp3′ler dolu, ben kendi istediğim mp3′ü dinleyebilecekken niye girip bir radyodan müzik dinleyeyim ki. Üstelik dj’likle uzaktan yakından alakası olmayan, bırakın Türkçe konuşmayı, Türkçe cümle kurmayı bile beceremeyen adamları dinleyeyim ki =) di mi ama. Her neyse şimdi de sizlere yakın gelecekte moda olacağını düşündüğüm bir konuyu paylaşacağım.

“internetten tv yayını yapmak” fikri kulağınıza nasıl geliyor? Belki de hemen aklınıza sitenize ekleyeceğiniz panelde ziyaretçilerinize izleteceğiniz videolarınız gelmiştir; “Allaahh yaşasın bi de reklam aldık mı offfff. Bu sefer turnayı gözünden vurduk olummm” naralarını duyar gibi oldum :P Neyse orasına karışmıyorum umarım anlattıklarım işinizi görür :) Ancak kafanızda bir fikir oluşması için söylüyorum, ben daha önce bu sistemi “www.yenisesler.net” web sitemde her akşam görüntülü canlı müzik yayını yapmak için kullandım. Yani, elde gitar, önümüzde kamera ve mikrofon hem çalıp hem söyleyip hemde görüntülü olarak bu yayını yaptık bir süre önce :) Çokta güzel oldu. Gitar çalmayı bilen arkadaşların kendilerini tanıtması için iyi bir fikir bence. Hemen, nasıl yayın yapacağınızı anlatmaya başlıyorum.

1)Önce bu dosyayı bilgisayarınıza indirin: Tıklayın


2)Başlat>Programlar>Windows media dedikten sonra programı açın.  


3)Karşınıza gelen ekrandan Custom Session yazan kısmı seçip tamam‘a tıkayın.

 


4)Karşınıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecek. Gerekli ayarları yapacaksınız, canlı yayın yapmak istiyorsanız resimde görüldüğü gibi seçimlerinizi yapın ve sonra sol-orta kısımda “output” yazan sekmeye geçin eğer elinizdeki kayıtlı videoları izletecekseniz diğer resme bakın.

 


5)Programın sol kısmında “source 1″ yazan yer sizin video listenizdir. her yeni video eklediğinizde orada gözükecetir. Ortadaki “file name” kısmından videonuzu bulup seçebilirsiniz. Burada gerekli ayarlarınızı yaptıysanız sayfanın sol üstünde “output” yazan yere tıklayıp son resimdeki ayarları yapın.

 


6)server name kısmına: streamwebtown.com yazın.
publishing point kısmına: kullanıcı adınızı yazın. örneğin yenisesler yazdığınızı varsayalım…
3. pencere aynen kalabilir. Son olarak apply diyip karşınıza kullanıcı adı ve şifre soran ekranın gelmesini bekleyin, o ekrana;
Kullanıcı adı: User
Şifre: Stream
(büyük küçük harfe dikkat edin)
yazdıktan sonra yayın başlamış olacak.Yayınınızı test etmek ya da arkadaşlarınıza izletmek için

 

mms://streamwebtown.com/yenisesler şeklindeinternet explorera yazıp enterı basın. Ardından windows media player açılacak ve yayınınız eğer bir problem yoksa görüntülenmeye başlanacak. İnternet televizyonunuz hayırlı uğurlu olsun =)

Kaynak : kaylule.yenisesler.net
1 comment for “İnternetten Canlı Tv Yayını Yapmak

  1. 10 Ocak 2011 at 16:24

    Slm. internetten yayin yapmak icin yukardaki sekilde yaptim ama herhangi bir ekran görüntüsu gelmedi. bilgi verirseniz mütesekkirim. selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ülkemizin ismini -büyük- harflerle yazınız: (7 harf)